piątek, 14 października 2011

Pompy ciepła Danfoss

Przez długie lata gaz, olej, drewno czy inne typy paliw były niezbędne do ogrzewania wnętrz budynków. Rozwiązanie takie miało wiele wad, ale technologia pozwalająca na ogrzewanie bez użycia paliwa pozostawała w sferze marzeń.



Zużywanie paliw do ogrzewania wiązało się z regularnym ponoszeniem kosztów  potrzebnych na zakup paliw, eksploatacją zasobów naturalnych ziemi, a także zanieczyszczaniem środowiska produktami spalania. Konieczność opracowania technologii pozwalającej rozwiązać, wyeliminować lub ograniczyć powyższe problemy stawało się coraz bardziej naglące, zwłaszcza wobec wzrastającej świadomości ekologicznej społeczeństw i lepszego poznania procesów związanych z zanieczyszczaniem środowiska, a także ich długoterminowych skutków.


Dzięki rozwojowi technik grzewczych oraz rewolucyjnych innowacji w tej dziedzinie ogrzewanie bez paliwa stało się realne. Taki typ ogrzewania, który wykorzystuje ciepło naturalnie kumulujące się w ziemi,  nazywamy ogrzewaniem geotermalnym. Ogrzewanie geotermalne to najbardziej ekonomiczny typ ogrzewania „bezpaliwowego” obok kolektorów słonecznych.

Instalacja specjalnej pompy cieplnej pozwala na czerpanie ciepła zakumulowanego w gruncie i równomierne ogrzewanie nim całego domu. Wbrew pozorom system ten sprawdza się w krajach o chłodnym klimacie – wiedzą o tym Szwedzi, którzy opracowali i udoskonalili słynne pompy ciepła Danfoss.

Nie każdy wie, że poza funkcją grzewczą pompy ciepła mogą działać również jako klimatyzacja – nie bez powodu działanie pompy ciepła wykorzystywane jest w konstrukcji lodówek i zamrażarek. Dwufunkcyjność pomp ciepła  jest ich wielką zaletą. Produkowane w Szwecji pompy ciepła Danfoss wyróżniają się wydajnością i bezawaryjnością. Instalacja pompy ciepła to inwestycja w wiele dziesięcioleci oszczędnego ogrzewania. Nie znaczy to jednak, że powinniśmy decydować się na instalowanie pompy ciepła „w ciemno” – w końcu instalacja takiego systemu grzewczego to spory wydatek.

Jeśli zamierzamy zainstalować system ogrzewania geotermalnego w już wybudowanym domu, prawdopodobnie konieczne będzie wprowadzenie istotnych modyfikacji już istniejących elementów systemu grzewczego, co wygeneruje dodatkowe koszty. Przed podjęciem decyzji o instalacji pompy ciepła warto więc zrobić bilans ekonomiczności takiego rozwiązania w porozumieniu ze specjalistą  oraz zastanowić się,  czy można zdać się całkowicie tylko na ten rodzaj ogrzewania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz