niedziela, 23 września 2012

3 najlepsze rozwiązania dla domu energooszczędnego

Wobec wciąż wzrastających kosztów ogrzewania ( i nie tylko tych kosztów), projekty domów energooszczędnych to hit ostatnich lat w biurach projektowo-architektonicznych. Lepiej przecież poczynić pewne udogodnienia na etapie projektowania i budowy domu, niż potem – już w trakcie eksploatacji budynku - z przerażeniem oglądać rachunki za ogrzewanie. 

Rozwój technologii też sprzyja projektom domów energooszczędnych.  W porównaniu z dawnymi latami wymyślono różne możliwości sprzyjające oszczędzaniu energii.  Co wpływa na możliwie jak największe ograniczenie strat ciepła w budynku, albo nawet na pozyskiwanie dodatkowego ciepła niezależnie od systemu grzewczego?


Można tu wyróżnić 3 podstawowe rozwiązania:
  1. Energooszczędna bryła budynku – dotyczy to takiego zaprojektowania bryły budynku (wraz z izolacją termiczną), rozmieszczenia okien oraz usytuowania budynku względem stron świata, aby mógł on pozyskiwać ciepło ze słońca (np. poprzez okna) i nie tracił go na zewnątrz przez zbyt cienkie, niezabezpieczone ściany, czy nieszczelne otwory okienne i drzwiowe); duże znaczenie ma też prawidłowe wykonanie izolacji termicznej w taki sposób, aby nie powstawały tzw. mostki termiczne przepuszczające miejscami więcej chłodu z zewnątrz niż na pozostałej powierzchni ścian.
  2. Wykorzystanie nowoczesnych technologii ekologicznych do wspomożenia  tradycyjnego systemu grzewczego – mogą to być na przykład kolektory słoneczne kumulujące energię ze słońca, czy gruntowe wymienniki ciepła pozyskujące ciepło z gruntu po to by przekazywać to ciepło do urządzeń grzewczych.
  3. Rekuperacja – czyli zastąpienie wentylacji grawitacyjnej wentylacją mechaniczną; wymienniki ciepła zastosowane do wentylacji dostarczają nie tylko świeże powietrze bez potrzeby otwierania np. okien zimą, ale dodatkowo odzyskują ciepło z zużytego powietrza, powstałe wewnątrz budynku (również z okolic kominka) i nagrzewają nim wpływające świeże powietrze, które jest równomiernie rozprowadzane po całym domu; rozwiązanie to poprzez równomierny nawiew i wywiew nie wymaga dodatkowych kanałów wentylacyjnych oraz kominów wentylacji grawitacyjnej;  w okresie letnim rozwiązanie to pozwala również poczynić oszczędności na klimatyzacji, która działa sprawniej i wymaga mniej prądu; dzięki temu rozwiązaniu podobno można zaoszczędzić nawet do 50% kosztów ogrzewania;

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz