poniedziałek, 20 października 2014

Zalety posiadania niewielkiej farmy fotowoltaicznej




Działanie ogromnych elektrowni węglowych z pewnością nie jest obojętne dla środowiska naturalnego w którym żyjemy.  Najlepszym dowodem, na złą jakość powietrza w okolicy takiego zakładu, jest fakt, jak szybko brudzą się choćby świeżo odnowione kamieniczki w większych miastach posiadających elektrociepłownie. Polskę, jako kraj będący członkiem Unii Europejskiej obowiązują dyrektywy dotyczące zastępowania tradycyjnych elektrowni instalacjami wykorzystującymi odnawialne źródła energii (OZE), do których należy zaliczyć między innymi instalacje wiatrowe oraz elektrownie słoneczne.

Do budowy farmy fotowoltaicznej, za pomocą której energię słoneczną można zamienić na prąd  elektryczny potrzebny jest projekt oraz zakup urządzeń niezbędnych do jej wyposażenia. Nie jest to może najtańsze przedsięwzięcie, ale w skali co najmniej dwudziestu lat, na jaki to okres mają zwykle gwarancję panele fotowoltaiczne stanowiące główny jej element, staje się przedsięwzięciem dochodowym. 

Na etapie inwestycji można złożyć wniosek o uzyskanie dofinansowania części kosztów ze środków, jakimi dysponuje Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ponadto Bank Ochrony Środowiska udziela niskooprocentowanych kredytów na takie instalacje. Budowa farmy fotowoltaicznej uniezależnia jej właściciela przynajmniej w części od miejscowego dystrybutora prądu. Pozwala też na obniżenie rachunków za energię elektryczną. Program Prosument zachęcający drobnych właścicieli instalacji fotowoltaicznych o mocy do 40 kWe do produkcji prądu na własne potrzeby, daje też możliwość zawarcia umowy na odsprzedaż nadwyżek wytworzonej energii elektrycznej do sieci ogólnej. Można na tym zatem zarobić.
Przewidywany wzrost zainteresowania projektowaniem tego typu instalacji dał powód do stworzenia programu komputerowego Bluesol, który jest doskonałym narzędziem wspomagającym pracę projektanta instalacji fotowoltaicznych. Ułatwia on nie tylko etap obliczeń, ale również planowania, oprzyrządowania i sporządzenia końcowej dokumentacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz