sobota, 30 lipca 2016

Możliwe przyczyny awarii w elektrowniach słonecznych i przydomowych instalacjach PV



Zgodnie z założeniami projektowymi oraz okresem trwałości paneli fotowoltaicznych (PV) elektrownie słoneczne i przydomowe instalacje PV są przewidziane na okres 20-25 lat pracy. W oparciu o te dane szacuje się mniej więcej okres zwrotu inwestycji w tego typu obiektach. Pomimo trwałości poszczególnych komponentów nie można wykluczyć prawdopodobieństwa wystąpienia awarii spowodowanej czynnikami zewnętrznymi w połączeniu z błędami popełnionymi na etapie projektowania bądź budowy instalacji.

Jeśli na etapie projektowania,  w konstrukcji nośnej nie uwzględni się miejscowych warunków pogodowych związanych z prędkością wiatrów oraz wielkością opadów śniegu, to może się zdarzyć, że panele PV zostaną zerwane lub uszkodzone w sytuacji wystąpienia odbiegającej od normy pogody. Również nieprawidłowe zamocowanie paneli czy kabli na prawidłowo zaprojektowanej konstrukcji nośnej może skutkować podobnymi objawami.


Nieprzestrzeganie zasad związanych zastosowaniem odpowiednich (dla prądu stałego) urządzeń ochrony instalacji przed przepięciem, zwarciem, prądem wstecznym, zbyt wysokim natężeniem lub piorunem również może spowodować uszkodzenie paneli, a może nawet pożar.

Nadmierne zacienienie części modułów stałymi (i nie tylko) obiektami powoduje przepalanie się ogniw, bo przepływający przez nie prąd wytwarzany przez „czynne”,  sąsiednie ogniwa  zbytnio je nagrzewa, tworząc tzw. gorące punkty. Rzutuje to na wydajność całej instalacji i może nawet spowodować pożar.

Oczywiście błędów projektowych czy wykonawczych można uniknąć,  zatrudniając certyfikowanych projektantów i instalatorów.  Aby jednak wykryć drobniejsze przyczyny awarii, a co za tym idzie uniknąć strat wydajności z nimi związanych, wskazane jest systematyczne dokonywanie pomiarów elektrowni fotowoltaicznej.

Mogą być one co jakiś czas wykonywane przez zatrudniane wyspecjalizowane ekipy. Pomiary elektrowni fotowoltaicznej można też zastąpić całodobowym monitoringiem, gromadzącym dane o pracy obiektu i sygnalizującym nieprawidłowości do centrum serwisowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz